دوشنبه 27 خرداد 1398   21:34:30
  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

اخبار

1395/9/20 شنبه
مجازات حمل ونقل اتباع خارجی غیر مجاز درسطح استان
قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران مربوط به ورود و اقامت – اشتغال – تردد – ازدواج – اتباع خارجی استان کهگیلویه بویراحمد حسب تصمیم وزارت محترم کشور ، اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی مصوب تاریخ۱۳۸۷/۰۳/۳۱ جهت تردد و اسکان اتباع خارجی غیر قانونی ، ممنوع می باشد.
حمل ونقل اتباع خارجی غیر مجاز به عنوان قاچاق انسان مطرح و برابر مقررات و دستورالعملهای ناجا،افرادی که مبادرت به حمل و نقل اتباع مذکور در سطح استان می نمایند، خودروی آنان حداقل به مدت 6 ماه توقیف و پرونده متشکله ،جهت اعمال قانون محکومیت حبس 1 الی 3 سال برابر ماده 554 قانون مجازات اسلامی ،برای حاملین و مطلعین از وقوع جرم .....به محاکم قضایی ارجاع می گردد.
 هشدار
بکارگیری اتباع بیگانه مجاز و غیر مجاز در واحدهای صنفی ، تهیه و توزیع مواد غذائی ، میادین میوه و تره بار ، مزارع کشاورزی، باغات جرم محسوب و در صورت تخلف برابر قوانین و مقررات با کارفرما توسط مراجع ذیصلاح برخورد خواهد شد. ورود و اقامت ماده اول ( قانون راجع به ورود اقامت اتباع خارجی در ایران مصوبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۱۰ ) هریکاز اتباع خارجی برای ورود اقامت و خروج از ایران باید اجازه مامورین را تحصیل نمایند.
 تردد(حمل و جابجائی اتباع بیگانه)
حمل و جابجائی اتباع خارجی غیر مجاز توسط وسایل نقلیه شخصی و عمومی ، ترمینال ها ، پایانه ها ، آژانس ها ی مسافربری اعم از اتوبوس – مینی بوس – سواری تاکسی – وانت بار – موتورسیکلت ممنوع بوده و در صورت مشاهده علاوه بر مجازات های فردی وسیله نقلیه برای بار اول به مدت شش ماه و برای بار دوم به مدت یک سال توسط مراجع ذیصلاح توقیف خواهد شد.
 رهن و اجاره
عقد هرگونه قرار داد ، رهن ، اجاره ساختمان ( مسکونی – تجاری و صنعتی ) املاک ، توسط افراد و بنگاه های معاملاتی با اتباع خارجی غیر مجاز ممنوع بوده و با متخلف برابر قانون برخورد خواهد شد.
 اشتغال
برابر مواد ۱۲۰- ۱۲۸- ۱۸۱- قانون کار جمهوری اسلامی ایران بکارگیری اتباع خارجی غیر مجاز در کلیه مشاغل تحت هر شرایط ممنوع می باشد.
ماده ۱۲۰ قانون کار : اتباع بیگانه نمی توانند در ایران مشغول بکار شوند مگر آنکه : - اولا دارای روادید با حق کار مشخص بوده - ثانیا مطابق قوانین و آیین نامه های مربوطه پروانه کار دریافت دارند.
ماده ۱۲۸ قانون کار : کارفرمایان مکلفند قبل از اقدام عقد قرار دادی که موجب استخدام کارشناس بیگانه می باشد نظر وزارت کار و امور اجتماعی را در مورد امکان اجازه اشتغال تبعه بیگانه استعلام نماید.
ماده ۱۸۱ قانون کار : کار فرمایانی که اتباع بیگانه را که فاقد پروانه کارند و یا مدت اعتبار پروانه کارشان منتفی شده است به کار گمارند و یا اتباع بیگانه را در کاری غیر از آن چه در پروانه کار آن ها قید شده است بپذیرند و یا در مواردی که رابطه استخدامی تبعه با کارفرما قطع شود مراتب را به وزارت کار و امور اجتماعی اعلام ننمایند با توجه به شرایط و امکانات فرد خاطی مراتب جرم به مجازات حبس ۹۱ روز تا ۱۸۰ روز محکوم خواهند شد.
 ازدواج
ماده ۱۰۶۰ قانون مدنی: ازدواج زن ایرانی با تبعه خارجی در مواردی هم که منع قانونی ندارد موکول به اجازه مخصوص از طرف دولت است.
ماده ۱۷ قانون ازدواج: ازدواج زن ایرانی با تبعه خارجی در مواردی هم که منع قانونی ندارد موکول به اجازه دولت بوده و دولت باید در هر نقطعه مرجعی را برای دادن اجازه معین نماید هر خارجی که بدون اجازه مذکور فوق با زن ایرانی ازدواج نماید به حبس تادیبی از یک سال تا سه سال محکوم خواهد شد.
ماده ۶۴۵ قانون مجازات اسلامی : عدم ثبت واقعه نکاح جرم و مستوجب مجازات است. همچنین ازدواج با اتباع بیگانه غیر مجاز ممنوع می باشد. هشدار به موجب قوانین تابعیت جمهوری اسلامی ایران در صورت ازدواج با تبعه خارجی تابعیت زوج ( تبعه کشور افغانستان ) به زوجه ( تبعه ایران ) تحمیل می گردد.
 آگاهی مردم ، تضمین کننده موفقیت های طرح های دولت در مقابله با حضور اتباع خارجی غیر قانونی می باشد.
استانداری چهارمحال و بختیاری دفتر امور اتباع و هاجرین خارجی و فرمانداری و بخشداری های تابعه شهرستان شهرکرد آماده دریافت گزارشات مردمی از حضور اتباع خارجی غیر قانونی در واحدهای صنفی – تولیدی – اماکن عمومی و ... می باشد.
 

 

آرشیواخبارRSS
نسخه قابل چاپ
مجری سایت:شرکت سیگما